• Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa przygotowują wprowadzenie nowego sposobu poboru opłat za przejazd autostradą dla pojazdów lekkich.
  • Przejazd odcinkami autostrady A2 Konin – Stryków i A4 Wrocław – Sośnica bez szlabanów będzie możliwy od IV kwartału 2021 r.
  • Na państwowych odcinkach dróg płatnych będzie działał jeden system poboru opłat e-Toll.


MF i KAS pracują nad likwidacją szlabanów na państwowych autostradach. Od 1 lipca 2020 r. szef KAS odpowiada za pobór opłaty za przejazd autostradą na dwóch odcinkach: Konin – Stryków (A2) oraz Wrocław – Sośnica (A4). Obecnie opłata za przejazd na tych odcinkach jest pobierana w sposób manualny, z wykorzystaniem tzw. bramek lub elektronicznie, przy użyciu dedykowanych urządzeń OBU (viaBOX lub viaAUTO) w technologii radiowej (DSR).


Ułatwienia dla użytkowników autostrad

„Przygotowujemy rozwiązania, które pozwolą na odejście od manualnego poboru opłaty za przejazd autostradą i likwidację tzw. bramek. Naszym celem jest pobór wszystkich opłat drogowych w jednym systemie bezbramkowym. Chcemy w pełni wykorzystać potencjał nowych technologii i stworzyć system, który będzie bezpieczny i wygodny dla użytkowników dróg” – mówi minister finansów Tadeusz Kościński.

„Wprowadzimy pobór opłaty za przejazd autostradą w trybie „free flow” czyli bez konieczności zatrzymywania pojazdów w punktach poboru opłat. Nie będzie to oznaczać obowiązku wyposażenia samochodów osobowych w nadajniki GPS. Chcemy, żeby system e-Toll był wykorzystywany przez Krajową Administrację Skarbową do poboru wszystkich opłat drogowych. Przekazywanie danych geolokalizacyjnych dla pojazdów lekkich jest opcjonalne” – wyjaśnia szefowa KAS Magdalena Rzeczkowska.


Nowe rozwiązania dla pojazdów lekkich

MF i KAS planują wprowadzić dwie możliwości opłacania przejazdu autostradą przez pojazdy lekkie (o masie do 3,5 tony):

  • zakup biletu autostradowego (e-Ticket),
  • na podstawie danych geolokalizacyjnych przekazywanych do Systemu Poboru Opłaty Elektronicznej KAS (e-Toll), analogicznie jak to ma miejsce dla pojazdów ciężkich np. z wykorzystaniem bezpłatnej aplikacji na urządzenia mobilne dostarczonej przez KAS.

Dzięki przygotowaniu interfejsu API dla chętnych przedsiębiorców, bilet autostradowy będzie można kupić poprzez nowoczesne kanały dystrybucji online jak np. serwis internetowy, terminale samoobsługowe, bezpłatną aplikację mobilną, aplikacje bankowe czy integrujące płatności.

Bilet będzie można również kupić na stacji paliw czy w kiosku, co będzie wygodne dla osób, które nie korzystają z rozwiązań cyfrowych.

Z punktu widzenia niektórych użytkowników dróg, zaletą będzie zakup biletu autostradowego, bez konieczności przekazywania danych geolokalizacyjnych i wykorzystywania urządzenia z nadajnikiem GPS.


Korzyści dla kierowców

Wprowadzenie bezbramkowego poboru opłat to przede wszystkim korzyści dla użytkowników dróg: większe bezpieczeństwo przejazdu, ograniczenie zatorów, oszczędność czasu.

Proponowane rozwiązania otwierają również drogę do wprowadzenia interoperacyjności na poziomie krajowym, we współpracy z koncesjonariuszami. To możliwość objęcia jednolitym systemem poboru opłat także odcinków autostrad koncesyjnych.


Od kiedy nowe rozwiązania?

Ze względu na wiążące Ministerstwo Finansów umowy z podwykonawcami na obsługę bramek, najwcześniejszy możliwy termin zaprzestania poboru opłaty za przejazd autostradą w sposób manualny to IV kwartał 2021 r. Możliwość rozliczania opłaty za przejazd autostradą dla pojazdów lekkich w Systemie Poboru Opłaty Elektronicznej KAS z wykorzystaniem aplikacji zostanie uruchomiona wcześniej, wraz ze startem systemu e-Toll. Przewidywane jest wprowadzenie 3 miesięcznego okresu przejściowego, w którym będą funkcjonować oba systemy poboru opłat (wygaszany system oparty na technologii DSRC oraz nowy bazujący na geolokalizacji). Rozwiązanie to ułatwi użytkownikom dróg płatnych dostosowanie się do zmiany i pozwoli na płynne przejście do nowego systemu.


źródło: https://www.gov.pl/attachment/1c39ab82-9301-4900-a2c1-74432bb83003

Dołącz do dyskusji na temat tego artykułu (0 odp.)

Okazje - Pilne - Promocje