Wyprzedzanie lub nawet jazda lewym pasem samochodem osobowym po autostradzie może być tak samo "szybka" jak jadące obok samochody ciężarowe potocznie zwane TIRami.

Jaki jest tego powód? Otóż za spowolnienia lewego pasa na autostradzie bardzo często odpowiedzialny jest kierowca TIRa, który postanowił wyprzedzić innych. Taki kierowca często zmienia pas bez sygnalizowania manewru z wyprzedzeniem. Samochody osobowe, które jadą szybciej niż nakazane dla TIRów 80km/h muszą zwolnić. TIR na lewym jedzie dostojnie i nie przejmuje się innymi kierowcami za nim. jedzie tylko odrobinę szybciej niż TIR na prawym pasie bo przecież jechać szybciej niż 80km/h nie powinien. Tylko, że ten TIR na prawym już jedzie szybciej niż dozwolone 80km/h a ten na TIr na lewym jedzie tylko trochę szybciej. Cały manewr wyprzedzania trwa dosyć długo, żeby nie powiedzieć w nieskończoność. Czy takie sytuacje się zdarzają? Odpowiada na to pytanie ostatnia akcja wykonana przez GITD. Oto podsumowanie tej akcji:


15 kierowców samochodów ciężarowych ukarano mandatem za wyprzedzanie na zakazie. W trakcie akcji dolnośląskiej Inspekcji Transportu Drogowego na autostradzie A4 ujawniono również szereg nieprawidłowości stanu technicznego zatrzymanych ciężarówek. Nie obyło się też bez mandatów za przekroczenie dopuszczalnej prędkości.


W piątek (13 listopada) na dolnośląskim odcinku autostrady A4 pomiędzy zjazdem do miejscowości Kostomłoty, a zjazdem do Strzegomia, przeprowadzono akcję dynamicznych kontroli ciężarówek. Inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego z Wrocławia patrolujący autostradę w nieoznakowanych samochodach zwracali szczególną uwagę na kierujących, którzy wyprzedzali inne pojazdy pomimo obowiązującego tam zakazu. W piętnastu ujawnionych przypadkach inspektorzy ukarali kierowców mandatem. Odnotowano również przypadki przekroczenia dopuszczalnej prędkości, a niektóre z zatrzymanych ciężarówek były w złym stanie technicznym. Wykryto też naruszenia związane z czasem pracy kierowcy. Łącznie inspektorzy nałożyli na kierowców pojazdów ciężarowych 25 mandatów karnych.

Zródło: https://gitd.gov.pl/dla-mediow/aktualnosci/artykul/news/zabronione-manewry-kierowcow-ciezarowek-na-a4/

Dołącz do dyskusji na temat tego artykułu (0 odp.)

Okazje - Pilne - Promocje