Chociaż pierwszym samochodem 007, o którym większość ludzi myśli, jest kultowy Aston Martin DB5, nie był to pierwszy samochód, którym Connery jeździł na ekranie jako Bond. To byłby Chevy z 1957 roku, wierzcie lub nie, którego używał jako samochodu do ucieczki we wczesnych momentach debiutu Bonda z 1962 roku, Dr. No.


Pierwszym prawdziwym samochodem Bonda – którego agent brytyjskiej tajnej służby nie zarekwirował – był pudrowoniebieski Sunbeam Alpine II z 1961 roku. Bond jedzie samochodem, by spotkać się z panną Taro w jej willi w Górach Błękitnych nad Kingston na Jamajce. Oczywiście, aby do niej dotrzeć, Bond musiał wymknąć się poplecznikowi dr. „Wydaje mi się, że byli w drodze na pogrzeb”, mówił pracownikowi drogi, gdy obaj patrzyli na płonący karawan w wąwozie poniżej.

Sunbeam Alpine II z 1961 roku
Sunbeam Alpine II z 1961 roku
Sunbeam Alpine II z 1961 roku
Sunbeam Alpine II z 1961 roku
Previous Next Play Pause

W przeciwieństwie do bardziej zaokrąglonych brytyjskich samochodów, które pojawiły się wcześniej, Sunbeam Alpine miał bardziej prostą, kwadratową konstrukcję, podobną do późniejszych modeli MG i Triumph z lat 60. Painted Lake Blue z szerokimi białymi oponami, Bond’s Series II był napędzany energicznym czterocylindrowym silnikiem o pojemności 1,6 litra – chociaż z perspektywy czasu była to znacznie spokojniejsza wersja samochodów 007, które miały nadejść. Tak się złożyło, że pojazdem, który wybrał tajny agent telewizyjny Maxwell Smart, był wysokowydajny brat Alpine, napędzany silnikiem V8 Sunbeam Tiger.


Wybór roadstera Sunbeam przez producenta filmowego nie tylko pozwolił światu dobrze przyjrzeć się twarzy nowej gwiazdy Bonda, ale samochód filmowy został rzekomo wypożyczony od mieszkańca Jamajki, aby uniknąć kosztów sprowadzenia go do kręcenia. Bez smutków; James Bond wie, jak toczyć się każdym dostępnym pojazdem.

Chociaż Alpine jest jednym z najmniej zapadających w pamięć samochodów jakimi agent 007 jeździł, to był jego pierwszy, a to czyni go wyjątkowym – tak jak pierwszy aktor, który wcielił się w tę rolę. James Bond - Dr. No - Sean Connery

Dołącz do dyskusji na temat tego artykułu (1 odp.)

Okazje - Pilne - Promocje